asymetria główki rehabilitacja kamień

Asymetria główki rehabilitacja Kamień

Podczas narodzin na ciało niemowlaka działają siły kompresyjne – podczas wypychania dziecka przez macicę w kierunku kanału rodnego. Główka noworodka ulega wtedy licznym naciskom i dochodzi do powstawania wielu zniekształceń i asymetrii. Oczywiście w pierwszych dniach życia dziecka główka wyrównuje się, jednak niekiedy proces remodelowania główki zostaje zatrzymany. 

Asymetria główki u niemowląt

Asymetria ułożeniowa niemowląt to nieregularne kształtowanie się główki niemowlaka. Bardzo ważna jest codzienna obserwacja dziecka i w razie wysępienia niepokojących objawów niezwłocznie skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym. Odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja jest kluczowa z punktu widzenia dalszego rozwoju dziecka. Asymetria głowy niemowlaka nie jest chorobą, ale utrwalona może prowadzić do opóźnienia psychomotorycznego dziecka oraz deformacji głowy. Asymetrię mogą nieświadomie nasilać także rodzice, np.: podczas karmienia piersią matki trzymają dzieci tylko na jednej stronie lub układają dzieci do snu tylko na brzuszku. Asymetria powinna zanikać pomiędzy drugim a czwartym miesiącem życia dziecka. Nieprawidłowości te w konsekwencji prowadzą do wad postawy w późniejszym życiu dziecka. 

Przyczyny asymetrii główki

  • niewłaściwe ułożenie płodowe
  • kręcz szyi
  • niewłaściwa pielęgnacja noworodka
  • okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego
  • wady słuchu, wzroku

Objawy asymetrii główki u niemowlaka

  •  „używanie” tylko jednej strony swojego ciała - dziecko preferuje patrzenie w jedną stronę, wkłada do buzi tylko jedną rączkę
  • w kolejnych tygodniach życia dziecko nie potrafi leżeć prosto, głowa opada na jedną stronę
  • charakterystycznym objawem utrwalonej asymetrii jest spłaszczona z jednej strony głowa dziecka. Rodzic może także zaobserwować asymetrię twarzy

Rehabilitacja asymetrii główki

Rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty ma na celu skorygowanie ułożenia głowy oraz całego ciała. Dodatkowo jej celem jest niwelowanie opóźnień na poziomie rozwoju psycho-ruchowego.

W procesie rehabilitacji, bardzo ważna jest też rola rodziców. Powinni oni dawać dziecku jak najwięcej bodźców, za którymi dziecko chętnie będzie podążało np. kolorowe zabawki, światło. Podczas karmienia należy zmieniać strony dziecka, a w czasie przebierania dziecka można zachęcić je do turlania się. Przede wszystkim należy stwarzać sytuacje, podczas których niemowlę chętnie będzie obracało główkę w drugą stronę. Stymulacja dziecka powinna jednak przebiegać obustronnie i do centrum. Nie powinno się niwelować asymetrii jednej strony, przez aktywowanie dziecka tylko z drugiej strony, ponieważ to zainicjuje u dziecka asymetrię w stronę przeciwną do wyjściowej.