choroba zwyrodnieniowa stawów kamień

Choroba Zwyrodnieniowa Stawów Kamień

Choroba zwyrodnieniowa stawów nazywana również artroza zaliczana jest do najczęstszego schorzenia układu ruchu. Przez wiele lat uważana była jako efekt naturalnego procesu starzenia. Obecnie wiemy, że za występowanie zmian zwyrodnieniowych oraz ich postęp odpowiedzialnych jest wiele czynników natury genetycznej, biochemicznej, zapalnej czy mechanicznej. Jednak nie występuje granica wieku wyznaczająca rozpoczęcie zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych

Stawy kolanowe zaliczane są do jednych z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie człowieka, a ponadto ulegają licznym kontuzjom.  Występowanie bólu związanego z zajęciem stawu kolanowego odczuwany jest w obrębie stawu oraz górnej części podudzia. Zazwyczaj przy występowaniu zwyrodnienia stawu kolanowego utrudnione jest schodzenie ze schodów jak również wchodzenie. Najczęściej występuje szpotawość niż koślawość w aspekcie zaburzeń osi kończyn. Obrysy stawu kolanowego ulegają zniekształceniu, a w stadium zaawansowanym zmian zwyrodnieniowych prowadzi do ograniczenia ruchów w stawie kolanowym. Co więcej, istnieje możliwość do doprowadzenia zaniku mięśnia czworogłowego uda, przykurczu w obrębie stawu oraz objawów entezopatii. 

Przy pomocy badania palpacyjnego można stwierdzić wysięk w stawie kolanowym, obecność Bakera w zakresie dołu podkolanowego, jak również trzeszczeń przy ruchach zginania czy wyprostu kolana. 

Leczenie gonartrozy obejmuje:

Leczenie farmakologiczne
Leczenie fizjoterapeutyczne

Leczenie z zakresu fizjoterapii obejmuje ważną rolę w mobilizowaniu, wzmacnianiu oraz rozciąganiu mięśni. Fizjoterapia również posiada zastosowanie w ćwiczeniach kolan, jak również w ćwiczeniach koordynacyjnych poprawiających stabilność stawów kolanowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych

Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych często występuje u pacjentów w starszym wieku, ponadto częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ból spowodowany przez zmiany zwyrodnieniowe głównie występuje w pachwinie, przedniej części uda i kolanie. Rzadko kiedy ból promieniuje w kierunku tkanek położonych powyżej stawu. Poprzez wystąpienie zmian zwyrodnieniowych dochodzi do ograniczenia ruchomości w stawie biodrowym, głównie rotacji wewnętrznej, jak także przeprostu.

Leczenie koksartrozy obejmuje:

Leczenie farmakologiczne
Leczenie rehabilitacyjne
Leczenie fizjoterapeutyczne

Podczas występowanie zmian zwyrodnieniowych stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych pomaga złagodzić objawy bólowe. Ale przeprowadzenie rehabilitacji jest nieodłączną częścią walki z kosartozą obejmujące leczenie ruchem. Celem leczenia rehabilitacyjnego jest utrzymanie układu mięśniowego w dobrej kondycji. Dodatkowym elementem leczenia jest również korzystanie z masaży, a także zabiegów fizykoterapeutycznych takie jak fizjoterapia, pole magnetyczne, laseroterapia oraz krioterapia.

W centrum medycznym Kinesis dostosowujemy leczenie choroby zwyrodnieniowej z uwzględnieniem charakteru dolegliwości oraz preferencji pacjenta.