dyskopatia kamień

Dyskopatia Kamień

Zapewne większa część z nas ma dyskopatię i nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie daje ona żadnych dolegliwości. Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa stanowiące uszkodzenie krążka międzykręgowego nazywanego potocznie dyskiem.

Dyskopatia lędźwiowa

Najczęstszą ze wszystkich dyskopatii jest dyskopatia lędźwiowa. Objawami przepukliny lędźwiowej jest ból w odcinku lędźwiowym oraz bóle kończyn dolnych przodujące od kręgosłupa. Wypukliny lub przepukliny mogą powodować ucisk na worek oponowy i korzenie nerwowe co w rezultacie prowadzi do bólu promieniującego do pośladka, uda, łydki lub stopy. Przepuklina lędźwiowa na poziomach kręgów L4- L5, L5-S1 prowadzi do rwy kulszowej. Rwa udowa powstaje na wyższych odcinkach kręgosłupa lędźwiowego.

Towarzyszący skurcz mięśni powoduje skrzywienie kręgosłupa i spłycenie lub zniesienie lordozy lędźwiowej. Przepuklina kręgosłupa szyjnego może uciskać korzenie nerwowe i powodować ból jednej z kończyn górnych o charakterze rwącym i elektrycznym. Objawy te nazywane są rwą barkową. Niekiedy tym objawom towarzyszy drętwienie danej ręki, niedowład lub paraliż, które są objawami neurologicznymi.

Przyczyny dyskopatii

Przyczyny dyskopatii najczęściej są związane z nieprawidłowym obciążeniem kręgosłupa spowodowanym przez nieprawidłowe schylanie się, siedzący tryb życia, urazy kręgosłupa, nagłą aktywność fizyczną bez odpowiedniego przygotowania czy skoliozę. Diagnostyka dyskopatii opiera się na badaniu lekarskim i badaniu obrazowych np.: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa.

Leczenie dyskopatii

Leczenie dyskopatii zależy od jej stopnia zaawansowania, w przypadkach lekkich wystarczalna jest rehabilitacja, ćwiczenia i techniki manualne. Przypadki ciężkie poddawane są leczeniu operacyjnemu.
Rehabilitacja kręgosłupa pomaga leczyć dyskopatię i zapobiegać nawrotom dolegliwości. Zabiegi fizykalne stosowane przy tej dolegliwości to między innymi laser, prądy TENS, ultradźwięki i magnetronik. Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia indywidualnie do potrzeb i stanu pacjenta.
Skuteczną metodą leczenia dyskopatii jest masaż połączony z technikami terapii manualnej, działa on rozluźniająco na mięśnie i zmniejsza uczucie bólu. Dodatkowo jest przydatny w leczeniu powikłań dyskopatii.
Dyskopatię można wyleczyć, ale należy pamiętać, że dyski nie wrócą do pierwotnego stanu. Należy pamiętać też, aby nie schylać się z zaokrąglonym grzbietem oraz regularnie wykonywać zalecone ćwiczenia, aby wzmocnić i rozciągnąć odpowiednie mięśnie.