rehabilitacja leczniczaKompleksowa terapia przeciwobrzękowa jest bardzo rozpowszechniona i niemal nieodzowna w bardzo wielu specjalnościach medycznych. Skuteczność postępowania zapewnia kombinacja różnych działań terapeutycznych.

centrum medyczne kamieńW skład terapii obrzękowej wchodzi:
▪ manualny drenaż limfatyczny,
▪ terapia kompresji,
▪ terapia ruchowa przy zachowanej kompresji,
▪ terapia obrzęku,
▪ pozycja złożenia,
▪ terapia oddechowa.

Terapię obrzękową stosuję się przy:
▪ obrzękach limfatycznych( wrodzone choroby układu limfatycznego oraz np. po usunięciu węzłów chłonnych i w leczeniu nowotworów),
▪ obrzękach pourazowych ( po zabiegach pooperacyjnych, towarzyszące złamaniom, skręceniom, oparzeniom, kontuzjom),
▪ niewydolności żylnej ( np. żylaki, zapalenia żył, owrzodzenia goleni),
▪ obrzękach powstałych z powodu braku aktywności ruchowej ( np. udar mózgu, porażenia),
▪ obrzękach lipidowych,
▪ obrzękach idiomatycznych,
▪ obrzękach zapalnych ( w przebiegu choroby reumatycznej),
▪ obrzękach towarzyszących zaburzeniom krążenia tętnic ( obrzęki przy miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń ).

Terapia manualna:

Terapia manualna jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu, a w szczególności kręgosłupa.
Przed przystąpieniem do terapii przeprowadza się z pacjentem szczegółowy wywiad lekarski, terapeuta przegląda ewentualne zdjęcia RTG i wyniki badań. Następnie przechodzimy do badania palpacyjnego i funkcjonalne narządu ruchu.
Sam zabieg terapii manualnej jest całkowicie bezpieczny, a dzięki odpowiednim pozycjom ułożeniowym pacjenta i technice osiąga się zamierzony efekt leczniczy. W zabiegach stosuje się bezbolesne i niezwykle skuteczne techniki ręczne (dawniej nazywane „nastawianiem” kręgosłupa) oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), za ich pośrednictwem na układ nerwowy – część terapii na tkankach miękkich jest jednak odrobinę bolesna.

Równolegle prowadzi się edukację w zakresie roli stresu oraz diety i wody. Tę część nazwano terapią edukacyjną. Stosowana łącznie i indywidualnie z technikami manualnymi daje doskonałe efekty terapeutyczne.
Leczymy chorego człowieka, CAŁEGO CZŁOWIEKA, a nie bolący fragment ciała. Bóle ustępują po jednym lub kilku zabiegach manualnych. Zabiegi przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia, z jednoczesnym zwiększeniem sprawności ruchowej i zdolności do podjęcia pracy zawodowej, przy równoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego. Pacjent otrzymuje szereg informacji dotyczących czynności życia codziennego np. sposób spania, siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp. Oraz zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu (tzw. autoterapia, która jest bardzo istotnym elementem powrotu do zdrowia).

Kompleksowa rehabilitacja kręgosłupa:

▪ cierpisz z powodu bólu lub innych dolegliwości,
▪ dotychczasowe leczenie jest nieskuteczne,
▪ nie można znaleźć przyczyny dolegliwości,
▪ dolegliwości nawracają,
▪ środki przeciwbólowe są źle tolerowane lub nie działają,
▪ nie możesz spać i pracować,
▪ chcesz uniknąć operacji,
▪ po operacji wróciły dolegliwości,
▪ jesteś zmęczony, zestresowany, zniechęcony i nie masz nadziei na poprawę.

Personel:

mgr Mateusz Paśko- fizjoterapeuta (pobierz – kwalifikacje)