wady postawy kamień

Wady postawy Kamień, Krzeszów, Sokołów Młp

Wady postawy to wszelkie odchylenia od normy w zakresie postawy, czyli budowy kośćca. Najczęściej spotykane są wady kręgosłupa, czyli jego boczne skrzywienia (skoliozy). Skrzywienia kręgosłupa mogą być także rotacyjne, co prowadzi do powstania garbu. Przy wygięciach kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej mówimy o plecach okrągłych, wklęsłych, płaskich lub okrągło – wklęsłych. Nieprawidłowości te widoczne są w ułożeniu ciała dziecka podczas stania, jak i siedzenia. Problemy z kręgosłupem powodują wygięcie całej sylwetki, przechylenie głowy, z czasem prowadzą do bolesnych ucisków kręgów, a także narządów wewnętrznych uniemożliwiając w końcu ich prawidłowe działanie.

Płaskostopie a wady postawy

centrum medyczne kamieńCzęsto spotykaną wadą jest także płaskostopie. Płaskostopie to deformacja stopy, prawidłowo kości stopy są wygięte, co widać w odcisku stopy np. na piasku. Dzieci rodzą się z płaskostopiem, wraz z rozwojem stopy formują się i około 5 roku życia dziecko powinno mieć prawidłowo ukształtowane stopy. Jeśli tak nie jest, konieczne są ćwiczenia, a czasem nawet zabieg chirurgiczny. Pomocne mogą okazać się wkładki ortopedyczne. Z pomocą przychodzi w takiej sytuacji ortopeda. Zdrowe stopy są konieczne do prawidłowego chodzenia i utrzymania postawy.

Wady postawy są widoczne już w dzieciństwie. Powinno się je jak najszybciej korygować, a także im zapobiegać przede wszystkim przez dbanie o właściwą pozycję podczas codziennych czynności już od pierwszych dni życia dziecka. Dla dziecka bardzo ważnym czynnikiem rozwojowym jest aktywność, powinna być ona ukierunkowana na właściwy rozwój, także pod kątem zapobiegania wadom rozwojowym. Dlatego wykonuje się usg bioderek niemowląt.

Wady postawy mogą być nabyte, ale też bywają wrodzone. Dorośli również mogą zmagać się z dolegliwościami spowodowanymi wadą postawy. Nieleczone wady pogłębiają się. Mogą z czasem pojawiać się kolejne. Ostroga piętowa to dolegliwość często spotykana w wieku starszym, ale też u sportowców i u osób, które noszą buty na wysokich obcasach lub wykonują prace na stojąco. Objawia się dokuczliwym bólem okolic pięty. Dolegliwości są związane z przeciążeniem stopy, a leczenie to zabiegi fizjoterapeutyczne.